Şifalı bitkiler nelerdir: Ginkgo Biloba nedir, ne işe yarar?

Bitkisel gıda takviyeler şifalı bitkiler nelerdir, ne işe yarar?

Ginkgo yapraklarının özü flavonoid glükozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler) eczacılıkta giderek daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bitkisel gıda takviyeler şifalı bitkiler nelerdir

Mevcut bilimsel araştırmalarda Ginkgo Biloba, Demans, Alzaimer (Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede, başdönmesini önlemede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada gingko özünün mutlak yararları bulunduğuna işaret etmekte olup, olası diğer faydalarına ilişkin çalışmalar sürmektedir.

2008 yılında, 3.000’den fazla yaşlı insanlar ile iyi tasarlanmış bir çalışmada ginkgo biloba Demans veya Alzheimer hastalığını önlemede plasebodan daha iyi olduğunu ortaya koymuştur.

Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırmada ise cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Biloba’nın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Hiroşima ve Nagasaki’de bile Ginkgo Biloba ağaçları ayakta kalmıştır.

Yeni çalışmaların çoğu –ki toplam çalışma sayısı 1000’in üzerindedir- gösterdi ki ginkgo biloba ‘içindeki ‘ginkgolit’ adı verilen glikozitler sayesinde beyin damarları içerisinde tabaka / plak oluşumunu azaltarak kanın daha hızla dolaşmasını, dolayısıyla da plak oluşumuna bağlı ortaya çıkabilecek hafıza zayıflamasını azaltıyor. Kısacası beynin kapasitesini arttırmıyor ama daha yüksek verimle kullanılmasına yardımcı oluyor (Prof. Dr. Erdem Yeşilada / İyileştiren Bitkiler / Hayy Kitap / syf 53).

Yan etkileri var mıdır? Ginkgo’nun kan dolaşımı bozukları veya aspirin gibi pıhtılaşmayı yavaşlatıcı özellikleri olan ilaçları yüksek dozlarda alan kimselerde bazı istenmeyen etkileri görülebilmektedir. Ayrıca monoamine oxidaz engelleyici (MAOI) antidepresan lar alan kişilerce veya hamile kadınlarca kullanılması salık verilmemektedir. İleri yaşlardaki insanların kullanması tavsiye edilir.

Yan etkiler kanama artışı, gastroentestinal rahatsızlıklar, mide bulantısı, ishal, başağrısı ve huzursuzluk şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu tür yan etkilerin görülmesi halinde, ginkgo kullanan kişi aldığı dozları (günde 40 ila 240 mg.) hemen azaltmalıdır. Yan etkilerin sürmesi halinde ginkgo kullanımı durdurulmalıdır.

Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçmez. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belirli tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Çocukların ulaşamayacağı serin ve kuru yerde saklayınız.

Ersağ Üyelik Kaydını Yap!online uyelik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir