“Sapindus Mukorossi” veya “Ritha” Nedir?

Ritha, Ritha, Ritha.. Nedir bu “Ritha”

Türkçe ‘Rita’ diye telafuz edilip okunuyor..bitkisel saç bakım şampuanları

Botanik biliminde latince ismi; Sapindus Mukorossi, Sapindus Emarginatus, Sapindus Trifoliatus, Soapnut gibi isimler verilmiştir.

Soapnut ağacı Ritha: Hindistanda yetişen bir ağaçtır. Ayrıca sabun ağacı olarak bilinen tropikal bölgelerde yetişir. Meyveleri Temmuz, Ağustos görülür ve Kasım, Aralık aylarında olgunlaşır. Ritha açık sarı renklidir. Sıvı sabun ve şampuanlarda kullanılır.

Çinli köylüler geleneksel sabun yapmak için kullanırlar. Hindistan ve Nepal’de insanlar yüzyıllardır çamaşırlarını Ritha ile yıkarlar.  Bu bilgelerde yaşayan insanlar, çevre dostu Ritha’dan doğal olarak ürettikleri şampuan ve sabunlarla saçlarını ve vücutlarını ve çamaşırlarını yıkarlar.

Organik Kimyasal Bileşenleri ve Aktif Bileşenleri nedir? Ana kimyasal bileşenler saponinler, sapindoside A ve B, kaempferol, quercetin, B-sitosterol, palmitik, stearik, oleik, linoleicand eikosenoik asitler, gliseritlerdir.

Ritha cilde sürüldüğünde, cildi besler, güzelleştirir ve çilleri ve lekeleri giderir. Ciltteki olumlu etkileri nedeniyle de kırsal halk tarafından çok değer verilir. Ritha ürünleri ev temizliği ve insan temizliğinde ayrıca evcil hayvanlaın temizliğinde sıkça kullanılır.

Sapindus mukorossi özü antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Enfeksiyon ve böcek sokmalarına karşı kalkandır. Cildi besler, yumuşatır ve pürüssüz bir hal almasını sağlar. Çatlamış elleri onarır. Etkileri elde ve ciltte 2 hafta içinde gözle görülür hale gelmeye başlar. Saç bakımında kepek önleyici, saç ve vücuttaki parazit ve bit önleyici olarak son derce antibakteriyel etkilidir.

çevre ve insan sağlığı için şifalı bitkiler

Ritha; egzema, mantar, kronik kaşıntı ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarında doğal bir iyileştirici olarak etki gösterir. Kimyasal temizlik maddelerinde ve deterjanlardaki gibi, optik beyazlatıcılar olmadan, beyazlık sağlar. İpek ve yünlüler için ideal bir temizleme yapar.

Mutfak dostudur. Tabak, Çatal, Bıçak ve yağlı tavalar rahatlıkla tertemiz pırıl pırıl olur. Bulaşık makinesi dostudur. Kimyasal deterjanlar gibi kalıntı bırakmadığı için makinanızın tıkanmasına ve mekanizmasında arızaya sebep olmaz.

Diş temizleme, mücevher parlatma, cam temizliği, boya ve hatta araç yıkamada çok etkilidir. Sprey olarak püskürtüldüğünde, haşere, yaprak biti, karasinek de dahil olmak üzere, kullanılan ortamdan uzaklaştırır.

Özellikle allerjik bünyesi olanlar için, nörodermatit’den yakınan ve hassas ciltler için kimyasal deterjanlar azdırıcı bir rol oynarken Ritha bitkisinden üretilen, Türk Malı çevre ve insan dostu “Ersağ Temizlik ve Kozmetik Ürünleri“ni güvenle kullanılabilirsiniz.

Ritha İle üretilen “Ersağ Temizlik Ürünleri” ile doğallığın keyfini yaşayın!

Ersağ Üyelik Kaydını Yap!online uyelik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir