Sağlıklı besin Spirulina yosunu faydaları nelerdir?

Spirulina yosunu denen bitki nedir? Spirulina yüksek besin değerine sahip ve sağlığa yararlı olduğu bilinen bir su yosunudur.

Spirulina, bir gıda kaynağı olarak dünyanın pek çok yerinde yetiştirilen bir üründür ve çok zengin bir besin kaynağıdır. Spirulinanın insan bünyesi için temel besin kaynağı haline getirilmesinin yaratacağı etkiler üzerinde bilimsel boyutta tartışmalar sürmektedir.

Spirulina pek çok kişi tarafından kalp sorunları veya metabolizmayla ilgili şikayetler için önerilmektedir.  Piyasada genelde kapsül, tablet veya toz şeklinde ve diyet ek malzemesi olarak bulunur.

Spirulina bir sağlıklı besin veya şifa maddesi olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’da gözde bir ürün haline gelmiştir. Türkiye’de de giderek daha iyi tanınmakta ve tüketimi yaygınlaşmaktadır. Piyasada genelde kapsül, tablet veya toz şeklinde ve diyet ek malzemesi olarak bulunur.

Kalori: 20 Yağ: 0.5 g, Kolesterol: 0 mg, Sodyum: 73 mg, Karbonhidrat: 1.7 g, Lif: 0.3 g, Şeker: 0.2 g, Protein: 4g.

Spirulina düşük yağ ve kalorili, kolesterolsüz, bütün temel amino asitleri içeren bir protein kaynağıdır. Şeker hastalığı ve anemi gibi hastalıklarla mücadelede ve hava kirliliğinin bünye üzerinde yarattığı zayıflatıcı etkilerin önüne geçilmesinde önemli katkılar sağlar.

Antioksidan unsurlar içerdiği için, yaşlanmanın yanı sıra, kanser, artirit, katarakt gibi sağlık sorunlarının da temel bir faktörü oldukları düşünülen oksijen bazlı radikal hücrelere karşı da bağışıklık kazandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Spirulinada bulunan gamma-linolenik asit yağ birikintilerinin çözülmesine yol açar, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur ve kötü kolesterolü düşürür.

AIDS / HIV, artrit, atletik beslenme, doğal temizlik ve detoksifikasyon artırılması kardiyovasküler fonksiyonu ve sağlıklı kolesterol, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gastrointestinal ve sindirim sağlığının iyileştirilmesi, antioksidan koruma, genel ve uzun vadeli sağlığı ile kanser riskini azaltıcı etkisi bulunuyor.

Spirulina şimdi toz kapsül biçiminde ticari olarak temin edilebilmektedir.

Ersağ Üyelik Kaydını Yap!online uyelik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir